O NÁS A NAŠÍCH VÝROBKOCH

      

V internetovom obchode BAKA NATURE  si môžete zakúpiť to, čo sme s láskou vyrobili pre Vás v našej dielničke. Ponúkame veci úžitkové i na okrasu, pre domov i  osobu,  vyrobené z prírodných materiálov, či recykláciou.  Pri výrobe sa snažím používať čo najviac prírodné materiály, šijem prevažne z ľanu, z kvalitného a odolného materiálu, ktorý očarí svojou jemnosťou a krásou. Nájdete u nás širokú ponuku prírodných vankúšov, výrobky pre domácnosť  ale aj pre jej okrasu.  
 
Vitajte a verím, že si z  ponuky vyberiete, a ak nenájdete to, čo hľadáte, skúste mi napísať a niečo spolu vymyslíme. Tak príjemné nakupovanie. Ivana
 
 
 

👀 V sobotu 14.10.2023 sa uvidíme na KOMUNITNÝCH TRHOCH na Radničnom námestí v Bardejove. Budeme tam od 9.00 hod do 13.00 hod.

Takže ak si chcete a "ohmatať" a prezrieť naše produkty pred kúpou, radi Vás u nás uvidíme a poradíme. 👀


Ľan

Ľan môžeme smelo považovať za zázračnú bylinku všestranného využitia. Ľan siaty (Linum usitatissimum) má drobné modré kvietky a stonky vysoké asi osemdesiat centimetrov. Pre naše výrobky je najdôležitejšou jeho vlastnosťou možnosť získavania ľanového textilného vlákna. Pri pestovaní ľanu sa používa oveľa menej pesticídov a hnojív, než na iné plodiny. Jeho náročnosť na pestovanie ako aj nákladnejšie spracovanie ho oproti bavlne finančne znevýhodňujú ale vďaka jeho vlastnostiam záujem o jeho využitie znova rastie.

Vlákno sa od pradávna získavalo z jeho stoniek. To pradávno má začiatok až niekde v deviatich tisícoch rokov do minulosti, no v Európe sa objavuje tak päť tisíc rokov do minulosti. Archeologické nálezy na našom území naznačujú používanie tejto zázračnej kultúrnej rastlinky už od začiatku štvrtého storočia. Na konci osemnásteho storočia v Európe sa ľanové vlákno používalo zhruba v osemnástich percentách z celkovej spotreby textilných vlákien.

 • Vlákno ľanu je o niečo dlhšie ako vlákno bavlny a taktiež je oproti bavlnenému vláknu o dvadsať až tridsať percent pevnejšie. Jeho pevnosť sa za mokra sa zvyšuje až o ďalších dvadsať percent.
 • Vlákna majú malú pružnosť a dobrú vodivosť tepla.
 • Výrobky z ľanu majú studený ohmat, dobre znášajú pranie, ale majú silný sklon ku krčivosti.

Tkaniny sa vyrábajú väčšinou v plátnovej alebo keprovej väzbe. Niekedy sa v tkaninách ľanové tkanie kombinuje s bavlnenou osnovou. Jemné ľanové textílie sprevádzali človeka v minulosti celým životom a to v podobe posteľného prádla, obrusov, utierok a neposlednej rade odevov.

Ľan v dnešnej dobe získava opäť na populárnosti napriek jeho vyššej cene hlavne vďaka jeho výborným vlastnostiam. Smelo môžeme tvrdiť že ide o jednu z najekologickejších tkanín.

 • Vďaka sile ľanového vlákna je aj plátno silné a odolné voči odratiu.
 • Častým používaním a praním sa plátno zjemňuje a zlepšuje.
 • Ľanové výrobky neelektrizujú a teda nepriťahujú prach, sú antibakteriálne a teda vhodné aj pre alergikov.
 • Len má antiseptické vlastnosti a potlačuje rast baktérií, hub a pliesní, ľanová látka je netoxická a nezpôsobuje podráždenie kože a slizníc. Pretože len dobre pohlcuje a odovzdáva vlhkosť aj teplo a je vysoko priedušný v zime hreje a v lete chladí, teda má výborné termoregulačné vlastnosti. V neposlednej rade výrobky z ľanu majú krásny  povrch.

Ľanové výrobky sú príjemné na dotyk, trvácne ba odolné aj voči moliam nestrácajú svoj tvar, neblednú, nezkracujú a nezrážajú sa. Za jedinú „nevýhodu“ môže byť považovaná krčivosť, no na druhej strane, pretože je to prírodný materiál je to preň prirodzené. 


Špalda a Vankúše plnené špaldou 

Špaldová pšenica sa zvykla pestovať už pred stáročiami Egypťanmi, Keltmi či Germánmi, no časom ustúpila šľachtenej pšenici, ktorá mala lepšie výnosy. Špalda je teda jednou z pôvodných druhov pšenice, ale v histórii zaznamenala oveľa menej zásahov šľachtiteľov, ako rozšírená pšenica obyčajná.

 

Jej blahodárne zdravotné účinky vyzdvihla v dvanástom storočí aj svätá Hildegarda keď hovorila: "Keby už človek nemohol nič jesť a nič mu nepomáhalo, špalda ho postaví na nohy." Špaldová pšenica okrem jej benefitov v podobe vysokého obsahu bielkovín, minerálnych látok, vitamínov a zároveň menšieho obsahu jednoduchých cukrov má ešte jedno blahodárne využitie a to využívanie ho „odpadu“, ktorým sú špaldové plevy.

napln-spalda-s

Špaldové plevy sú pružné, elastické a dokonale sa prispôsobujú kontúram vášho tela. Plevy jemne masírujú zátylok, pohlcujú telesný pot a odvádzajú nadbytočné teplo. Tým vytvárajú príjemnú klímu pre zdravý spánok. Vďaka schopnosti zadržiavať vzduch je možné ich nahrievať (na radiátore, na slnku, prípadne v mikrovlnke) a prikladať na bolestivé miesta. Ich výhodou je vysoká znášanlivosť aj pre alergikov.

Špaldové vankúše pomáhajú pri únave, vyčerpanosti. Sú výbornou voľbou pri problémoch krčnej chrbtice, stuhnutom krku. Blahodarne pôsobia pri migréne, nespavosti. Vankúš môžeme použiť ako podperu hlavy alebo zátylku pri čítaní a sledovaní televízie, ako ohrievač pri rôznych problémoch a ochoreniach, či na každodenný spánok.

Vankúše pravidelne vetráme a nechávame podľa možností často na slnku. Dlho voňajú po slame, príjemne šuštia. Náplň vankúša sa odporúča vymeniť raz za 3-4 roky, aby boli zachované jej blahodarné účinky. Plevy sa tak ako iný prírodný materiál časom vzájomným trením opotrebúvajú. Ak sa vankúš uleží, jednoduchým natriasaním ho dáme do pôvodného tvaru. Poťah môžeme v prípade potreby vyprať. Plevy vysypeme a poťah operieme.

Naše špaldové vankúše majú zips, takže ak sa vám zdá príliš plný, stačí jednoducho plevy odsypať a tak si vankúšik prispôsobiť. Plevy si odložte pre neskoršie dosypanie, pretože plevy majú tendenciu sa časom trosku stlačiť a trošku zmenšiť objem vankúša. V prípade ak napríklad náš nahrievací vankúšik nemá kvôli prípadnemu nahrievaniu v mikrovlnke je možné mu jemne rozpárať šev a tak ho oprať, pri častom používaní odporúčame obliečku.

 


Zdravý odpočinok, zdravý spánok 

 Ja osobne som sa poprvé s vankúšom zoznámila v lete pred rokom(2017), keď som sa dozvedela, že mi môže pomôcť, keď ma občas potrápi krčná chrbtica a vankúš, ktorý som mala mi nevyhovoval. No a nebola by som to ja, keby som si ho hneď aj neskúsila ušiť. Odvtedy je mojím verným spoločníkom.

Takže teraz Vám zhrniem výhody špaldového vankúša.

 • Vankúše sú vhodné do kresla alebo pohovky na podopretie hlavy pri oddychu, ale aj na každodenný spánok.
 • Špaldové vankúše pomáhajú pri únave, vyčerpanosti.
 • Sú výbornou voľbou pri problémoch krčnej chrbtice, stuhnutom krku.
 • Blahodarne pôsobia pri migréne, nespavosti.
 • Špaldové plevy sú pružné, elastické a dokonale sa prispôsobujú kontúram vášho tela.
 • Plevy jemne masírujú zátylok, pohlcujú telesný pot a odvádzajú nadbytočné teplo. Tím vytvárajú príjemnú klímu pre zdravý spánok. Vďaka schopnosti zadržiavať vzduch je možné ich nahrievať (na radiátore, na slnku) a prikladať na bolestivé miesta. Ich výhodou je vysoká znášanlivosť aj pre alergikov.

Čo sa týka starostlivosti, vankúše pravidelne vetráme a nechávame podľa možností často na slnku. Dlho voňajú po slame, príjemne šuštia. Náplň vankúša sa odporúča vymeniť raz za 3-4 roky, aby boli zachované jej priaznivé účinky. Plevy sa tak ako iný prírodný materiál časom vzájomným trením opotrebúvajú. Ak sa vankúš uleží, jednoduchým natrasením ho dáme do pôvodného tvaru. Vankúše, na ktoré majú zips, vieme po vysypaní výplne vyprať, no ja osobne odporúčam aj obliečku, ktorú môžeme prať častejšie a nemusíme tak často vysypovať vankúš.

A prečo sme sa rozhodli pre ľan?

 • Ľanové vlákno je silné a odolné voči odratiu.
 • Ľanové výrobky neelektrizujú a teda nepriťahujú prach, sú antibakteriálne a teda vhodné aj pre alergikov.
 • Ľan má antiseptické vlastnosti a potlačuje rast baktérií, hub a plesní, ľanová látka je netoxická a nespôsobuje podráždenie kože a slizníc.
 • Pretože len dobre pohlcuje a odovzdáva vlhkosť aj teplo a je vysoko priedušný v zime hreje a v lete chladí, teda má výborné termoregulačné vlastnosti.
 • V neposlednej rade výrobky z ľanu majú krásny povrch.

Ponúkame Vám vankúše väčšie či menšie oddychové, v rôznych farebných prevedeniach, malé aj v bavlne, pretože bavlna ma oslovila svojou farebnou rôznorodosťou.