Špalda a Vankúše plnené špaldou 

Špaldová pšenica sa zvykla pestovať už pred stáročiami Egypťanmi, Keltmi či Germánmi, no časom ustúpila šľachtenej pšenici, ktorá mala lepšie výnosy. Špalda je teda jednou z pôvodných druhov pšenice, ale v histórii zaznamenala oveľa menej zásahov šľachtiteľov, ako rozšírená pšenica obyčajná.

 

Jej blahodárne zdravotné účinky vyzdvihla v dvanástom storočí aj svätá Hildegarda keď hovorila: "Keby už človek nemohol nič jesť a nič mu nepomáhalo, špalda ho postaví na nohy." Špaldová pšenica okrem jej benefitov v podobe vysokého obsahu bielkovín, minerálnych látok, vitamínov a zároveň menšieho obsahu jednoduchých cukrov má ešte jedno blahodárne využitie a to využívanie ho „odpadu“, ktorým sú špaldové plevy.

napln-spalda-s

Špaldové plevy sú pružné, elastické a dokonale sa prispôsobujú kontúram vášho tela. Plevy jemne masírujú zátylok, pohlcujú telesný pot a odvádzajú nadbytočné teplo. Tým vytvárajú príjemnú klímu pre zdravý spánok. Vďaka schopnosti zadržiavať vzduch je možné ich nahrievať (na radiátore, na slnku, prípadne v mikrovlnke) a prikladať na bolestivé miesta. Ich výhodou je vysoká znášanlivosť aj pre alergikov.

Špaldové vankúše pomáhajú pri únave, vyčerpanosti. Sú výbornou voľbou pri problémoch krčnej chrbtice, stuhnutom krku. Blahodarne pôsobia pri migréne, nespavosti. Vankúš môžeme použiť ako podperu hlavy alebo zátylku pri čítaní a sledovaní televízie, ako ohrievač pri rôznych problémoch a ochoreniach, či na každodenný spánok.

Vankúše pravidelne vetráme a nechávame podľa možností často na slnku. Dlho voňajú po slame, príjemne šuštia. Náplň vankúša sa odporúča vymeniť raz za 3-4 roky, aby boli zachované jej blahodarné účinky. Plevy sa tak ako iný prírodný materiál časom vzájomným trením opotrebúvajú. Ak sa vankúš uleží, jednoduchým natriasaním ho dáme do pôvodného tvaru. Poťah môžeme v prípade potreby vyprať. Plevy vysypeme a poťah operieme.

Naše špaldové vankúše majú zips, takže ak sa vám zdá príliš plný, stačí jednoducho plevy odsypať a tak si vankúšik prispôsobiť. Plevy si odložte pre neskoršie dosypanie, pretože plevy majú tendenciu sa časom trosku stlačiť a trošku zmenšiť objem vankúša. V prípade ak napríklad náš nahrievací vankúšik nemá kvôli prípadnemu nahrievaniu v mikrovlnke je možné mu jemne rozpárať šev a tak ho oprať, pri častom používaní odporúčame obliečku.