Ľan môžeme smelo považovať za zázračnú bylinku všestranného využitia. Ľan siaty (Linum usitatissimum) má drobné modré kvietky a stonky vysoké asi osemdesiat centimetrov. Pre naše výrobky je najdôležitejšou jeho vlastnosťou možnosť získavania ľanového textilného vlákna. Pri pestovaní ľanu sa používa oveľa menej pesticídov a hnojív, než na iné plodiny. Jeho náročnosť na pestovanie ako aj nákladnejšie spracovanie ho oproti bavlne finančne znevýhodňujú ale vďaka jeho vlastnostiam záujem o jeho využitie znova rastie.
Vlákno sa od pradávna získavalo z jeho stoniek. To pradávno má začiatok až niekde v deviatich tisícoch rokov do minulosti, no v Európe sa objavuje tak päť tisíc rokov do minulosti. Archeologické nálezy na našom území naznačujú používanie tejto zázračnej kultúrnej rastlinky už od začiatku štvrtého storočia. Na konci osemnásteho storočia v Európe sa ľanové vlákno používalo zhruba v osemnástich percentách z celkovej spotreby textilných vlákien.
Tkaniny sa vyrábajú väčšinou v plátnovej alebo keprovej väzbe. Niekedy sa v tkaninách ľanové tkanie kombinuje s bavlnenou osnovou. Jemné ľanové textílie sprevádzali človeka v minulosti celým životom a to v podobe posteľného prádla, obrusov, utierok a neposlednej rade odevov.
Ľan v dnešnej dobe získava opäť na populárnosti napriek jeho vyššej cene hlavne vďaka jeho výborným vlastnostiam. Smelo môžeme tvrdiť že ide o jednu z najekologickejších tkanín.
Ľanové výrobky sú príjemné na dotyk, trvácne ba odolné aj voči moliam nestrácajú svoj tvar, neblednú, nezkracujú a nezrážajú sa. Za jedinú „nevýhodu“ môže byť považovaná krčivosť, no na druhej strane, pretože je to prírodný materiál je to preň prirodzené.