Ľan

Ľan môžeme smelo považovať za zázračnú bylinku všestranného využitia. Ľan siaty (Linum usitatissimum) má drobné modré kvietky a stonky vysoké asi osemdesiat cemtimetrov. Pre naše výrobky je najdôležitejšou jeho vlastnosťou možnosť získavania ľanového textilného vlákna. Pri pestovaní ľanu sa používa oveľa menej pesticídov a hnojív, než na iné plodiny. Jeho náročnosť na pestovanie  ako aj nákladnejšie spracovanie ho oproti bavlne finančne znevýhodňujú ale vďaka jeho vlastnostiam záujem o jeho využitie znovu rastie.

Vlákno sa od pradávna získavalo z jeho stoniek. To pradávno má začiatok až niekde v deväť tisíc rokov do minulosti, no v Európe sa objavuje tak päť tisíc rokov do minulosti. Archeologické nálezy na našom území naznačujú používanie tejto zázračnej kultúrnej rastlinky už od začiatku štvrtého storočia. Na konci osemnásteho storočia v Európe sa ľanové vlákno používalo zhruba v osemnástich percentách z celkovej spotreby textilných vlákien.

  • Vlákno ľanu je o niečo dlhšie ako vlákno bavlny a taktiež je oproti bavlnenému vláknu o dvadsať až tridsať percent pevnejšie. Jeho pevnosť sa za mokra sa zvyšuje až o ďalších dvadsať percent.
  • Vlákna majú malú pružnosť a dobrú vodivosť tepla.
  • Výrobky z ľanu majú studený ohmat, dobre znášajú pranie, ale majú silný sklon ku krčivosti.

Tkaniny sa vyrábajú zväčša v plátnovej alebo keprovej väzbe. Niekedy sa v tkaninách ľanové tkanie kombinuje s bavlnenou osnovou. Jemná ľanová textília sprevádzala človeka v minulosti celým životom a to v podobe posteľnej bielizne, obrusov, utierok a neposlednej rade odevu.

Ľan v dnešnej dobe získava opäť na populárnosti napriek jeho vyššej cene hlavne vďaka jeho výborným vlastnostiam.  Smelo môžeme tvrdiť že ide o jednu z najekologickejších tkanín.

  • Vďaka sile ľanového vlákna je aj plátno silné a  odolné voči odratiu.
  • Častým používaním a praním sa plátno zjemňuje a zlepšuje.
  • Ľanové výrobky neelektrizujú a teda nepriťahujú prach, sú antibakteriálne a teda vhodné aj pre alergikov.
  • Ľan má antiseptické vlastnosti a potláča rast baktérii, húb a plesní, ľanová látka je netoxická a nespôsobuje podráždenie kože a slizníc. Pretože ľan dobre pohlcuje a odovzdáva vlhkosť aj teplo a je vysoko priedušný v zime hreje a v lete chladí, teda má výborné termoregulačné vlastnosti. V neposlednej rade výrobky z ľanu majú krásny lesklý povrch.

Ľanové výrobky sú príjemné na dotyk, trvácne ba odolné aj voči moliam nestrácajú svoj tvar, neblednú,neskracujú a nezrážajú sa. Za jedinú "nevýhodu"  môže byť považovaná krčivosť, no na druhej strane, kedže je to prírodný materiál je to preň prirodzené.